Osoby planujące w 2023 roku zdawanie egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy muszą liczyć się z większymi kosztami. W grudniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę na mocy której zmienia się cennik dla kursantów. Ponadto inaczej będą funkcjonować WORD-y. Ustawa weszła w życie 1 stycznia. Sprawdź, co się zmienia. 

Zmiany dla kandydatów na kierowców 

Ustawa o której mowa to “Prawo o ruchu drogowym”. W 2022 roku cena za teoretyczną część egzaminu wynosiła 30 zł, a za praktyczną 140 zł. Od 1 stycznia 2023 roku zmieniał się cennik WORD-ów, i tak, maksymalna stawka za egzamin teoretyczny wynosi 50 zł. Ponadto, za część praktyczną egzaminu na prawo jazdy, zapłacimy w zależności od kategorii, następujące kwoty: 

  • kategoria AM, A1, A2, A, B, B1, C1, D1, T, uprawnienia do kierowania tramwajem — cena egzaminu praktycznego to 200 zł, 
  • kategoria B+E, C1+E, C+E, D, D+E, D1+E — cena egzaminu praktycznego to 250 zł

Konkretną wysokość opłat za egzaminy w WORD-ach ustali sejmik województwa na drodze uchwały. Ponadto stawki za egzaminy mają zmieniać się co roku, zgodnie ze wskaźnikiem inflacji, który jest określany przez GUS.  

Zmiany dla WORD-ów i egzaminatorów 

Kolejny element, to zmiany związane z funkcjonowaniem WORD-ów. Nowelizacja przepisów prawa daje możliwość przekazywania dotacji z budżetów województwa do WORD-ów na realizację zadań publicznych. Taka dotacja nie może być wyższa niż 50% kosztów, które ponosi dany ośrodek na bieżące funkcjonowanie. 

Zatem to sejmiki samorządowe są teraz odpowiedzialne za ustalenie stawek za egzaminy na prawo jazdy i wynagrodzenia egzaminatorów. Co oczywiste, stawki te mogą być różne w danych województwach i ustalą je podczas sesji radni. W celu przelania środków będzie zawierana specjalna umowa pomiędzy marszałkami województw a dyrektorami lokalnych WORD-ów. 

Jeśli chodzi o warunki wynagradzania egzaminatorów, mają być one co najmniej tak samo korzystne, jak dotychczas. 

Zmiany w cennikach związane są ze stale rosnącymi cenami benzyny i innych paliw oraz stawek za pracę. Nowe ceny, według ustawodawców, mają być także większą motywacją do przyłożenia się do nauki dla kursantów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych – poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Źródło: Dziennik Prawny Prawo jazdy 2023. Co się zmienia?

Send a Message