Początek 2020 roku ma przynieść kolejne zmiany przepisów a wraz z nimi nowe tablice rejestracyjne w kolorze zielonym. Jakie auta mają je otrzymać i co będą oznaczały?

Tablice będą wyglądały podobnie do tych użytkowanych dotychczas, jednak będą różniły się tłem i specjalnym oznaczeniem dostosowanym do rodzaju stosowanego w danym pojeździe paliwa. Nowe tablice będą posiadały zielone tło i przeznaczone będą dla pojazdów napędzanych elektrycznie lub zasilanych wodorem.

Te pierwsze, będą dodatkowo wyróżnione naklejką legalizacyjną z czerwoną obwódką oznaczającą napęd elektryczny, natomiast auta na wodór będą posiadały taką naklejkę z obwódką w kolorze żółtym.

O ile samochodów elektrycznych na naszych drogach możemy spotkać coraz więcej i stale przybywa również miejsc do ich szybkiego ładowania, o tyle z samochodami na wodór jest nieco gorzej. Samochody zasilane wodorem nie są jeszcze niestety oferowane na polskim rynku, a przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. ograniczona ilość dostępnych modeli oraz brak stacji do tankowania pojazdów wodorem. W planach jest otwarcie pierwszych dwóch takich stacji do 2021 roku przez jeden z większych koncernów paliwowych, jednak na tą chwilę nie byłoby gdzie zatankować takiego auta w naszym kraju.

Samochody zasilane elektrycznie mają się wyróżniać wśród innych specjalnymi tablicami za sprawą przepisów zawartych w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz nowelizacji rozporządzenia o rejestracji i oznaczaniu pojazdów, przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury. Wspomniany przepis brzmi bowiem następująco: „pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają̨ tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu”.

Zmiany nie będą dotyczyły natomiast samochodów hybrydowych, nawet tych typu plug-in, coraz częściej pojawiających się na polskich drogach.

Zielone tablice rejestracyjne będą wydawane we wszystkich obowiązujących wersjach tj. zwyczajnej, jednorzędowej zmniejszonej i indywidualnej, jak również tablicy dodatkowej (trzeciej, przewidzianej np. na bagażnik rowerowy).

Tablice wydane do tego czasu zachowają swoją ważność, a ich wtórniki również będą wydawane zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami. Po wprowadzeniu zmian w 2020 roku będzie można zaopatrzyć się w zielone tablice rejestracyjne również dla starszych pojazdów.

Send a Message